Tübitak Girişimci Desteği Başvurusu 2018

Yeni ve iyi bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız Tübitak’ın girişimcilik desteklerinden olan bireysel genç girişim programına  başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz. Bireysel genç girişim’in (BiGG) hedefi  iş fikrinizi iyi bir iş planına dönüştürmenizi sağlamaktır. Girişimci desteği fikrinizi iş planına dönüştürmenize yardımcı olurken kuracağınız firma için sermaye desteği ve size özel iş rehberleri sağlayacaktır.

Başvuru yapmadan önce fikrinizi şu sorularla değerlendirebilirsiniz:

  • Teknolojik bir yenilik içeriyor mu?
  • Müşterinizi tanımladınız mı?
  • Müşteri ihtiyaçlarını biliyor musunuz?
  • Müşteri adaylarınız şu anda bu ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar?
  • Yakın çevreniz dışında fikrinizi satın alabilecek en az bir kişi var mı?
  • Piyasada sizinle rekabet edecek kimler var?
  • Yetkinlikleriniz bu fikrinize uygun mu?
  • Ekibiniz var mı?
  • 3 yıl içerisinde gelirinizi kendi şirketinizden sağlayabilecek misiniz?

Bu sorulardan enaz bir tanesine hayır dediyseniz başvuru yapmadan önce lütfen fikrinizi tekrar değerlendirin.

tübitak
tübitak

Eğer örgün eğitim veren bir üniversiteden lisans programından mezun olmuşsanız ve 45 yaşınızı doldurmamışsanız, (doktora sahibiyseniz yaş şartı aranmaz) iyi ve yenilikçi bir fikriniz varsa BİGG’e başvuruda bulunabilirsiniz.

Program başvurusu 2 aşamalıdır: 

Birinci aşamada uygulayıcı kuruluşlardan bir tanesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Uygulayıcı kuruluşlar sizin için hızlandırıcı programlar hazırlayan Teknoloji transfer ofisleri, Teknopark yönetici şirketleri ve bir bankaya aittir. Bunlar Anaç Ön Kuluçka Merkezi, Bilkent Cyberpark, DEPARK, BİGG Erciyes, Fırat Teknokent, HT-TTM, İTÜÇekirdek,Selçuk TTO, ODTÜ Teknokent,Teknoloji Transfer Ofisi, BİGG Sea, TEB Bankası, BİGG Garj ve Ulu Koza firmalarıdır. Bu firmalar size girişimcilik eğitimi, iş planı eğitimi,mentorluk ve iş planı yazımı eğitimleri vereceklerdir.

Birinci aşamada başarılı olduğunuz takdirde 2. aşamaya başvuru hakkını kazanırsınız. 2. aşama başvurular PRODİS uygulaması üzerinden alınmaktadır. Başvuru öncesinde www.bigg.tubitak.gov.tr sayfasına girerek 2, aşama başvuru formlarını taslak olarak hazırlamalısıınız. Tübitak tarafından seçilen uzman panelistlerce iş planları değerlendirilecek ve yeterli bulunan iş planları girişimcilerini şirket kurma aşamasına getirmiş olacaklar. Şirketinizi kurduktan sonra Tübitak ile sözleşme imzalarsınız. Bu sözleşme ile toplam 150 Bin TL’ye varabilen desteği almak için faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. Ve hatta projenin 3. aşaması olan Ar-Ge Başlangıç Destek Programına da başvurabilirsiniz. Bu başvurudan kabul alırsanız daha avantajlı şartlarla girişimcilik desteği alabilirsiniz.