PTT HGS Nasıl Alınır? NEREDEN ALINIR?

Kısa adı HGS olan Hızlı Geçiş Sistemi, ülkemizde 17 Eylül 2012 yılında uygulanmaya başlamış olan ve otoyol ya da köprü geçişlerinde ödemelerin daha kolay ve hızlı şekilde alınmasını sağlamak amacı ile RFID yani Radyo Frekansı ile Tanımlama sistemi kullanılarak uygulanan bir ücretlendirme ve ödeme sistemidir. Çeşitli yerlerden alabileceğimiz HGS’ler sayesinde ücretli olarak geçiş yapacağımız otoyol ya da köprülerde hiç durmaksızın ödemelerimiz alınmakta ve bu sayede de hiçbir şekilde zaman ya da iş gücü kaybı olmamaktadır. Tüm bu yönleri sayesinde oldukça faydalı ve kullanışlı olan HGS sistemini rahatlıkla kullanabilmemiz için söz konusu HGS bakiyemizin yeterli olması gerekmektedir. Eğer bakiyemiz yetersiz ise geçişimizi yapmamız konusunda hiçbir sıkıntı söz konusu olmaz ancak bir süre sonra ücret ödemeden geçtiğimiz için adımıza ceza gelmesi kuvvetle muhtemel bir durum olmaktadır.

Tüm bu sebeplerden dolayı da ceza ödememek ve mağduriyetler yaşamamak için hali hazırda bir HGS’mizin mutlaka bulunması germekle beraber sahip olduğumuz söz konusu HGS’mizin de bakiyesinin köprü ve otoyol geçiş ücretlerini ödeyebilmek için yeterli seviyede olması da daha sonra doğabilecek mağduriyetlerin giderilmesi açısından oldukça önemli olan bir durumdur.

HGS almak ya da HGS bakimizi doldurmak için kullanabileceğimiz pek çok farklı yol ve yöntem bulunmakla beraber kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ve sıklıkla kullanılan yöntem PTT şubeleri aracılığı ile söz konusu olan bu işlemi gerçekleştirmektir. Eğer biz de HGS almak ya da bakiyemizi doldurmak için PTT şubeleri aracılığı ile hizmet almak istiyor isek yapmamız gereken bize en yakın ya da bizim için en uygun olan PTT şubesine gitmek sureti ile HGS almak olacaktır.

Söz konusu bu işlemi yapabilmek için gereken belgeler ise; aracımıza ait ruhsatımız ve nüfus cüzdanı fotokopimizdir. Söz konusu bu iki belge ile istediğimiz herhangi bir PTT şubesinden HGS alamk mümkün olmakla birlikte aldığımız bu HGS’lerin bakiye dolum işlemi için de PTT şubelerine gitmek sureti ile işlemlerimizi halletme olanağı bulabiliriz