Nasıl Kredi Çekebilirim? Bana Kredi Verirler Mi?

Bankalardan kredi talebinde bulunabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş ve SGK olarak en az bir yerde 6 ay çalışıyor olmanız gerekmektedir. Çünkü banka sizden bir yerde çalıştığınıza dair bir gelir belgesi isteyecektir. Daha önce bankalar ile hiç çalışmamışsanız, kredi notunuzun oluşabilmesi için ilk önce herhangi bir bankadan kredi kartı alıp kullanmanız gerekir. Çünkü kredi notunuz oluşmamış ise, direk kredi başvurunuzun kabul edilmeyebilir. Bunun için kredi kartını bir süre kullanıp, ödemelerinizi de düzenli yaptığınız taktirde, kredi notunuz oluşmaya ve yükselmeye başlayacaktır. Kredi notu bankalar için çok önemlidir. Çünkü kredi notu yüksek olan kişiler, kredi taksitlerini ödeyebilir kişilerdir. Ama kredi notu düşük kişiler, ödeme zorluğu çekecek kişiler olarak görülmektedir bankalar tarafından. Bu nedenle kredi notunuzun yüksekliği önemlidir.

Kredi Notu Düşme Nedenleri

Kredi puanınızı düşüren nedenler ise, bankalara olan borçlarınızı zamanında ve düzenli ödemediğinizden kaynaklanmaktadır. Yani ödeme alışkanlıklarınız sizin kredi notunuzu belirlemektedir. Kredi notunuz yüksek ise, istediğiniz bankadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

kredi çekme
kredi çekme

Bankaların WEB sitelerinden kredi kampanyalarını rahatlıkla araştırabilir, hesap makineleri sayesinde istediğiniz kredinin aylık ödemelerini öğrenebilirsiniz. Size uygun olduğunu düşündüğünüz kredi seçeneklerine anında kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tercih ettiğiniz bankanın WEB sitesinden istediğiniz miktarı, vadesini, adınızı, soyadınızı ve iletişim bilgilerinizi yazın göndermeniz yeterli. Birkaç dakika içinde kredi başvurusu sonucunuz cep telefonunuza iletilecektir.

Olumlu geldiği taktirde, kimliğiniz ve gelir belgeniz ile birlikte size en yakın şubesine gidip hazır olan kredinizi kullanabilirsiniz. Ama daha önceki kredinizden veya kredi kartı borçlarınızdan dolayı takibe alınmışsanız, kredi başvurunuz onaylanmaz. Çünkü her bankanın sisteminde sizin hangi bankaya borcunuz olduğu ve ödeme alışkanlıklarınız gözükmektedir. Bu nedenle borçlarınızdan dolayı daha önce takibe alınmamış olmanız çok önemli. Borçlarınızı kapatsanız dahil, belirli bir süre herhangi bankadan kredi başvurunuz onaylanmayabilir.