Kosgeb.gov.tr- Hayvancılık Hibe Kredisi

Ülkelerin ihtiyaçları bakımından kendi kendine yetebilmeleri ekonomik olarak oldukça önemli bir durum olmakla birlikte, gelişmişlik seviyesini arttırmak konusunda da yadsınamaz derece mühim bir konu olma özelliği taşımaktadır. Bu yüzden de devletler, halkın ihtiyacı olan ürünleri ve ham maddeleri kimi zaman kendisi üretmeye çalışırken, sıklıkla da söz konusu üretimi yapmak isteyen kişilere ekonomik destek sağlamaktadır. Bu sayede de ülkenin ithalatı azalmakta ve masrafları da bütçeyi rahatlatacak seviyede düşmektedir.

Bu sebeplerden dolayı ülkemizde de hayvancılık sektörünü canlı tutmak ve yatırımcıların ilgisini hayvancılığa yöneltmek amacı ile destek ödemeleri gerçekleşmektedir. Eğer hayvancılık ila alakalı bir sektöre yatırım yapmayı düşünüyor isek bu konuda devlet desteği alacağımızı da bilmemiz gerekir. Çünkü devlet belli sayılarda hayvan alarak bakımını ve ticaretini yapmak sureti ile hayvancılık sektöründe baş göstermek isteyen kişilere, yapılacak olan işin durumuna göre uygun oranlarda kredi kimi zaman da hibe parası vermektedir.

Hayvancılık Hibe Kredisi İçin Nereye Başvurulur

Hayvancılık ile alakalı iş yapmak isteyen kişiler ilk olarak bu konuyu araştırmalı ve gerekli yerlere başvurmak sureti ile devletin bu konuda sağlayacağı destek ödemelerinden de faydalanma yoluna gitmelidir.

İlk olarak aklımız akışa adı KOSGEB.GOV.TR olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı gelse de, adı geçen bu kurum hayvancılık işi yapmak isteyen kişilere canlı hayvan almak için para vermemekte yalnızca hayvancılık tesisinin kuruluş masrafları ve alınacak olan demirbaşlar için para vermektedir. Bu yüzden de canlı hayvan alma işlemi için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na başvuru yaptığımız zaman herhangi bir sonuç elde etmemiz mümkün olmamaktadır.

Devlet destekli krediler ile alakalı en çok hizmeti veren ve ülkemizin de en köklü bankası olan Ziraat Bankası bu iş yetkilendirilmiş olan banka özelliği taşımaktadır. Bu yüzden de canlı hayvan alacağımız zaman başvuru yapacağımız yer Ziraat Bankası olmalıdır. Ziraat Bankası uygun oranlarda faizler ve ödeme seçenekleri ile hayvancılık yapmak isteyen kişilere canlı hayvan almaları için destek olmaktadır.