Evlilik Kredisi İçin Banka Tercihini Nasıl Yapmalıyım?

Nakit ihtiyaçlarının en fazla olduğu dönemlerden bir tanesidir evlilik süreci. Çoğu zaman öyle beklenmedik masraflar çıkar ki ortaya elinizde mevcut bulunan nakitin yetmediği anlar olur sıklıkla. Zor bir süreçtir evlilik hazırlığı oldukça büyük tutarlı birikim gerektirmektedir. Masraf kalemlerinin bir hayli fazla olması çoğu zaman evlenecek olan çiftleri maddi destek alabilmek amacı ile kurulmuş olan banka kurumlarına yönlenmeye mecbur bırakmaktadır. İlgili finans kurumlarının bireylere sunmakta olduğu en önemli hizmetlerden bir tanesi olarak bilinen bireysel kredi ürünleri arasında yerini almakta olan evlilik kredisi de bu ürünler arasındadır. Yeni evlenecek olan çiftlere özel verilmekte olan bu kredi türü artık günümüzde hemen hemen her banka tarafından belirli şartlar ve evraklar doğrultusunda verilebilmektedir.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

İlgili kurumlar arasında yerini almakta olan Yapı kredi bankası, Vakıfbank, Akbank, Garanti bankası, Finansbank, İş bankası, Ziraat bankası, Türkiye Finans, Albaraka Türk, Ziraat katılım bankası, Kuveyt Türk, gibi kurumlar çeşitli şartlar ile ve birbirinden farklı vade ve faiz oranı seçenekleri ile evlilik kredisi olanağı sunmakta olan banka kurumları arasındadır. Genellikle her ne kadar banka kurumları arasında çeşitli aşamalarda farklılık göstermekte olan durumlar olsa da başvuru aşamalarında da talep edilmekte olan evraklar birbiri ile benzerlik göstermektedir.

EVLİLİK KREDİSİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

evlilik-kredisi
evlilik-kredisi

Bu evraklar arasında krediyi talep etmekte olan kişiye ait nüfüs cüzdanı fotokopisi,kişinin gelir düzeyini göstermekte olan son iki aya ait ilgili şirket yetkilileri tarafından kaşelenip imzalanmış olan maaş bordrosu,imza atan şirket yetkililerine ait imza sirkülerleri,kişinin maaşında herhangi bir haciz ve kesinti bulunmadığına dair verilmekte olan yazı,eğer kişinin kendi adına herhangi bir işletmesi bulunmakta ise vergi levhası fotokopisi,emekli ise maaşının yattığını gösterir nitelikteki hesap cüzdanı,kira geliri olanlar için kiralık yerin tapusu ve kira kontratı,son 3 aya ait ikametgah belgesi, kişinin adına ait son 3 aylık elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi herhangi bir fatura gibi evraklar talep edilmektedir.

Tüm bu evraklar eksiksiz bir şekilde temin edildikten sonra kişiye yapacak sadece tek iş kalmaktadır. Banka kurumları arasından gerekli araştırmalar doğrultusunda faiz oranları,krediden talep edilen masraflar,vade olanakları gibi belirli kriterler araştırılarak bankalar arasında karar kılmaktır.