E-Haciz İşlemini Kaldırma- NEREDEN KALDIRILIR?

Geçtiğimiz günlerde artık e haciz uygulamasına geçilmiştir. Artık kişilere ödeme tebliğ gönderilip ardından ödemez ise e-haciz ile bankadaki mevduatlarına haciz konulmaktadır. Peki bu e-haciz işlemini kaldırma nasıl yapabiliriz, onu konuşacağız. Öncelikle haczin kaldırılması için mutlaka borcun ödenmesi gerekmektedir. Ya da hangi kurumdaysa borcunuz bir mutabakat varılıp borcun taksitlendirilmesi gerekir. Daha sonra kurumdan borcu yoktur yazısı alınıp bankaya teslim edildiğinde artık e-haciz işleminiz kaldırılmıştır.

Çoğu kişi vergi dairesine e-haciz kaldırma konusunda bilinçsiz. Yukarıda anlattığım şekilde kurumla taksitlendirme yoluna girip sonra borcu yoktur yazısı alıp bunu bankaya teslim etmesi yeterlidir. Ancak borcunu aksatmaması kendi faydasına olacaktır. Nitekim kurum tekrar e-haciz koydurması an meselesi olacaktır. E-haciz elektronik cihaz olarak da geçmektedir. Yani kurumlar sizin her nerede fon, mevduat, altın hisse senedi vb. Her hesabına anında haciz işlemi yapabilmektedir.

Teknoloji çağında olduğumuzdan kişilerin hesabına ulaşmak daha kolaylaşmıştır. Bu durum sizleri aslında borçtan kaçış olmadığını gösteren yoldur. Borcu olup ödeme zorluğu olan kişiler ya bankada para, mevduat bulundurmayacak yada bir an evvel kurumla anlaşmaya varması gerekecektir.

E-Haciz Hangi Cezaları Kapsamaktadır

Kısaca e-haciz hangi cezaları kapsamaktadır diye soracak olursanız ; dört cezayı kapsamaktadır. Bunlar; Motorlu taşıt vergisini ödemeyenler, trafik  cezalarını ödemeyenler, kira gelir vergisini ödemeyenler, maliyeye borcu olanlar yani kısaca vergi dairesi ile ilgili işlemlerde anında haciz konulabilmektedir. Haciz için malın satış talebi gelmezse haczimiz düşmüş sayılmaktadır. Ancak gayrimenkul için 1 yıl içinde satış talebinde bulunulmaz ise ayrıca haczedilen mal için 2 yıl içinde herhangi bir talep olmadığı takdirde haciz kendiliğinden hiçbir hüküm giymeden düşer.

SGK ile Adalet Bakanlığı arasında 14.05.2012 tarihinde imzalanmış olan bu protokol ile tasarrufumuz baya artmıştır. Genel olarak kişileri borcu ödemeye teşvik eden ve devletin alacak yükünü azaltan bir uygulamadır. Size önerimiz vergi dairesi ile ilgili bir borcunuz olduğu takdirde kurum ile görüşmeniz eğer uzlaşma sağlayamazsanız borcun tamamını ödemenizdir. Ödeme emri geldiğinde orada yazan son ödeme tarihini dikkate almayı kesinlikle unutmayınız. Ayrıca bir ev almadan önce üstünde haciz var mı diye mutlaka kontrol ediniz.