E Devlet BAĞ-KUR Borç Sorgulama

BAĞ-KUR esnaf, sanatkar ve diğer serbest meslek kollarında çalışanlar için sosyal güvenlik olanağı sağlayan bir hizmet olmaktadır. Serbest meslek yaparak hayatını kazanan kişilerin sağlık güvencelerinin devam edebilmesi için düzenli olarak sigorta primlerini yatırmaları gerekmektedir. Adı geçen bu sigorta primlerinin yatırılmadığı zaman borç olarak birikmektedir.

Eğer BAĞ-KUR sistemine ait borçlarımızın mevcut olduğunu biliyor isek ancak tutarını öğrenmemiz gerekiyor ise bilgi alabileceğimizin yerlerin başında e devlet uygulaması gelmektedir. Söz konusu bu uygulama sayesinde kendimizle alakalı hemen hemen her resmi kurumdaki bilgilerimize ulaşabilmekte ve yapmamız gereken pek çok resmi işlemi dahi e devlet uygulaması aracılığı ile yapmamız mümkün olmaktadır.

E devlet üzerinden BAĞ-KUR borcumuzu sorgulamak istiyor isek ilk olarak bir e devlet şifresi edinmemiz gerekmektedir. Söz konusu bu şifreyi almak için bizzat kendimiz herhangi bir PTT şubesine giderek çok cüzi bir tutar karşılığında şifremizi temin edebilmekteyiz. Ancak bahsi geçen bu e devlet şifresini ikinci ya da üçüncü kez alıyor isek PTT şubesine ödeyeceğimiz tutar bir miktar artmaktadır. E devlet şifremizi edindi isek,  akıllı cep telefonumuza indireceğimiz mobil e devlet uygulaması ya da internet aracılığı ile gireceğimiz www.turkiye.com.tr adresi üzerinden işlemimizi yapmak mümkün olmaktadır.

e-devlet
e-devlet

“E devlet sistemine giriş” yaptıktan sonra kurumların adlarının bulunduğu “kamu kurumları” bölümüne tıklamamamız gerekmektedir. Karşımıza çıkan çok sayıda kamu kuruluşu içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçtikten sonra, hemen alt bölümde çıkan “ayrıntılı bilgi” bölümüne tıklayarak adı geçen bu kurum aracılığı ile yapabileceğimiz işlemlere ve ulaşabileceğimiz bilgileri içeren bir liste karşımıza çıkmaktadır. Bu liste üzerinden işlemimizi tamamlayacağımız link üzerine tıklayarak söz konusu borcumuza dair tüm bilgi ve detayları öğrenebilmemiz mümkün olmaktadır.

Görüldüğü gibi yapmamız gereken hemen hemen her resmi işlem ve kurumlardan edinmemiz gereken resmi bilgiler için e devlet uygulamasına başvuru yapabilmekte ve sadece internet ortamından yapmamız gereken tüm işlemleri yapabilmekteyiz. Serbest meslek yaparak hayatını kazanan insanlar için de BAĞ-KUR ile alakalı işlemlerini e devlet üzerinden yapmak oldukça faydalı olmaktadır