Altın Almak Ne Kadar Doğru 2018

Altına yatırım yapmak doğru bir şey olmasaydı, annelerimiz, anneannelerimiz altın günü yapmazdı herhalde. Gerçi son yıllarda dolar günü peydah oldu ama bana kalırsa kısa vadede kazandırsa da uzun vadede altın daha mantıklı bir seçimmiş gibi görünüyor. Altın sürekli değeri artan bir maden değildir. Aksine değer kaybettiği zamanlarda var. Altını güvenli bir yatırım aracı yapan şey altın madeninin değerli bir maden olmasından kaynaklıdır. Zaten değeri olan bir nesne düşse düşse ne kadar düşer. Merkez Bankaları altın rezervleri kadar para basmak durumundadır.

Peki dövizin pirim yaptığı şu son günlerde altınımızı bozdurup döviz alalım diyen var mıdır bilmiyorum ama sakın böyle bir şey yapmayın derim. Zira arz talep ilişkisi içerisinde talep çoğaldıkça dövizde lira karşısında değerini arttıracaktır. Zaten döviz sıkıntısı çektiğimiz ortamda altını satıp döviz almak ülke ekonomisini dahada çıkmaza sokar. Paralarını iç piyasadan çeken yabancı yatırımcılar yüzünden dolar gün ve gün yükselirken altınınızı satıp alacağınız döviz size kazandırmayacağı gibi boşu boşuna dövizin yükselmesine de yardımcı olmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz.
Kısa vadede yatırım yapayım ve para kazanayım diyorsanız eğer maalesef  altın size göre bir yatırım aracı değil çünkü aldım satımlarla para kazanamayacağınız gibi birde kaybedersiniz. Alırken  pahalı satarken daha ucuz olacağı için kar  yapamazsınız. Altın küçük yatırımcıların güvenli limanıdır sakin sakin ilerlersiniz çok kazanmazsınız belki ama kaybınız da büyük olmaz. Bu gün kenara koyduğunuz 10 gram altın, 10 yıl sonra artmayacaktır yine 10 gramdır ama değeri artmış olacaktır. En büyük yatırım üretmektir aslında misal 10 gram altına yatırdığınız parayla altın almayıp üretim yapıp sattığınızda emin olun 10 yıl sonra en kötü ihtimalle 100 gram altın kazanmış olursunuz.
Evet çok sevgili dişinden tırnağından para arttırıp altına yatırım yapan teyzelerim,  seneye tarihinin eskiyeceğini bile bile bu sene kuyumcudan yeni tarihli altın alan bey amcam sözüm size, altın alıp yastık altına saklamaktansa bankalarda altın hesabı açtırıp vadeli yatırmak çok daha mantıklı bilin istedim.