Ziraat Bağkur Kredisi -BAĞKURLULAR KREDİ ÇEKEBİLİRMİ

Yürürlüğe giren son kanuna göre bazı borçlar yeniden yapılandırıldı. Yapılandırılan bu borçlar doğrultusunda anlaşma yapıldı ve SGK ile Ziraat Bankası arasında borçluları ilgilendiren bir protokol imzalandı.

Yani SKG’ya prim borcu olan ve bu yüzden emekli olamayan vatandaşlar Ziraat Bankası’ndan kredi kullanarak emekli olabilecek. Bu protokol sayesinde prim borcundan dolayı emekli olamayan Bağkur kapsamındaki esnaf, zanaatkar ve çiftçiler bankaya herhangi bir teminat göstermek zorunda kalmadan kredi başvurusunda bulunabilecekler.

Bu fırsattan yararlanmak isteyen sigortalıların yapması gereken şey oldukça kolay. Başvuruda bulunmak için Sosyal Güvenlik Merkezlerine giderek alacakları bir yazıyla bankaya gitmeleri yeterli. Alınacak yazının, kişinin prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceğine dair olması yeterli olacak.

Krediyle emeklilik uygulamasından, çeşitli şirket ortakları, köy ve mahalle muhtarlığı yapmış olanlar, çiftçiler, esnaf ve sanatkarlar yararlanabilecek. Ayrıca bu kredi imkandan borçlarını ödemeleri durumunda 4B(bağkur)’den yaşlılık aylığı alabilecekler, 4B borcunu ödemesi halinde 4A(SSK)‘dan yaşlılık aylığı alabilecekler, askerlik ve doğum borçlanması yapılması durumunda yaşlılık aylığı alabilecekler de yararlanabilecek.

Birçok kişiyi ilgilendiren ve emekli olamayanlar için oldukça faydalı olan bu anlaşma sayesinde çoğu kişi kolayca kredi çekerek borçlarını ödeyebilecek. Söz konusu olan bu uygulamada en önemli şart prim borcu ödendiğinde veya hizmet borçlanması yapıldığında emeklilik şartlarını yerine getiriyor olmak. Bu sistem için belirlenen son başvuru tarihi ise 31 Ekim 2016. Bunun yanında yeni kanun sonucunda  SGK’nın başka kuruluşlarla da buna benzer anlaşmalar yapabilecek olmasının yolu açılmış oldu. Bu sayede fırsattan yararlanabilecek olanların sayısında da artış görülebilecek. Yapılan anlaşmayla birlikte bankaya başvuru yaparak kredi çekmek isteyenlerin de oldukça fazla olması bekleniyor. Teminatsız kredi imkanı  borçların yapılandırılmasında önemli bir adım olarak görülüyor.