Tarım Kredi Kooperatifi Borç Sorgulama

Tarım Kredi Kooperatiflerine yani Ziraat Bankasına borcu olan birçok çiftçi geçtiğimiz aylarda bir yapılandırma müjdesi ile rahat bir nefes aldı. Bu kapsamda Ziraat Bankasından kredi alan ya da Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi alan tüm çiftçilerin borçları yeniden yapılandırılabilecek. Böylece borç ödeme planları, ödeme tutarları ve buna benzer her türlü etken gözden geçirilebilecek. Üstelik ortaya çıkacak olan faizin yarısını da devlet karşılayacak. Böylece çiftçiler üretim işlevlerine kolayca devam edebilecek ve tarımsal her türlü faaliyette desteklenmiş olacak.

Yapılandırma müjdesine göre borcunu yapılandırmak isteyen bir çiftçinin yeniden sıkıntıya düşebileceği de düşünülmüş. Ve buna karşı bir önlem olarak vade süresi düşünülmüş. 60 ay vadeler ile kredinizi yapılandırma imkanına sahip olacaksınız. Yani aldığınız ve hatta belli bir kısmını ödemiş olduğunuz kredinin toplamda kalan tutarını 5 yıllık bir süre ile yapılandırabileceksiniz. Böylece tarımsal işlevleriniz ve üretiminiz durmayacak, tüm işlerinize yetebilecek düzeyde gelire sahip olurken bir yandan da borcunuzu ödeyebileceksiniz. Aynı zamanda sizlere verilmiş olan bir diğer avantajda kendisini şu noktada ortaya koyar, normal şartlarda devlet tarafından yapılandırma fırsatı verildiğinde, bu fırsat bir sefer için geçerli olur. Fakat Tarım Kredi Kooperatifleri kredilerindeki yapılandırma kampanyasından, daha önce yapılandırma işlemi yapmış olan çiftçilerde faydalanabilecekler. Aynı şekilde Ziraat Bankasından alınan krediler içinde bu durum geçerlidir. Bu durumun tek bir istisnası vardır. Eğer kredi borçlarınız ile ilgili olarak dava açtıysanız ve davanız halen devam ediyorsa ve bu davanın devamını istiyorsanız, yapılandırma fırsatından faydalanamayacaksınız.

Bu kampanyanın son ayağını oluşturan bir diğer yenilik ise, Sicil Affı kanunudur. Bildiğiniz gibi 2017 yılında Sicil Affı yasası çıktı ve kara listeye düşmüş olan tüm vatandaşlar, yapılandırma ya da belli bir süre içerisinde yeniden borcu ödeme sözü verirlerse kara listeden isimleri silinecek ve takipleri düşecekti. Böylece temiz bir sicil ile 5 yıllık finansal cezadan kurtulabileceklerdi. İşte bu yasa ile Tarımsal Kredi Kooperatifleri kredileri birleştirildi.

Eğer kredi borcunuzun miktarını halen bilmiyorsanız kooperatiften ya da Ziraat Bankasından gereken bilgiyi alabilirsiniz.