Merkez Bankası Sicil Affı Sorgulama

Günümüzde nakit sıkıntısı çeken hemen hemen herkes bankalar giderek kredi almak sureti ile bu sıkıntılarını giderebilmektedirler. Bankalar belli başlı şartları taşıyan herkese kredi olanağı sunmaktadır. Günümüzde hemen hemen herkesin en az bir banka kredisi borcu bulunmaktadır. Söz konusu bu borçları düzenli bir şekilde ödeyen kişiler için banka kredisi süreçleri oldukça faydalı olup güzel bir şekilde ilerlerken, aldıkları kredi taksitlerini ödeyemeyen kişiler için bu süreç tam bir eziyete dönüşmektedir.

Çünkü eğer kişi bankaya olan kredi borcunu üç ay süre ile ödeyemezse ve bu durumu banka ile de halledemezse, ödemelerini alamayan bankalar kişinin söz konusu bu durumunu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bildirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bu konuda yetkili mercii olup, eğer herhangi bir kişinin bankadan aldığı kredi borcunu düzensiz bir şekilde ödendiğine dair bilgi alırsa adı geçen kişinin kredi alam süreçlerinde güvensiz bir profil çizdiğine ve riskli bir kişi olduğuna dair, hazırlanan kara listeye adı yazılmaktadır. Eğer bir kişinin düzensiz ödeme yapması ya da ödemelerini yapmaması sebebi ile kara listeye adı yazılırsa söz konusu kişi beş yıl süre ile hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı alamamaktadır. Hatta beş yıllık süre dolsa bile bankalara kredi almak için başvuru yaptıkların da, banka çalışanları geçmiş dönemlerde kara listede olduklarını gördüklerinden dolayı kredi ya da kredi kartı verme sürecinde tereddüt yaşayabilmektedir. Ama genel süreçte Merkez Bankası’nın borcunu ödemeyen kişilerin isimlerinden oluşan kara listesinde adımızın silinmesi beş yıl içinde gerçekleşmektedir.

Banka Kara Liste Sorgulama

Eğer adımız anlatılan bu kara listede bulunuyor ise silinip silinmediğine dair bilgi edinmek için başvuracağımız ilk yer bankalar olabilir. Çünkü bankalar kullandıkları interaktif sistem sayesinde kimlerin kara listede olup olmadığını görebilmektedirler. Herhangi bir bankaya kredi başvurusu talebi ile gidersek bize kara listede olduğumuzu belirtebilir. Eğer kara listeden adımız silindiyse de sicilimize dair bilgileri de öğrenebiliriz.

Acelemiz yoksa en sağlam bilgiyi alabileceğimiz yer, dilekçe ile başvuracağımız Merkez Bankası Genel Müdürlüğü olmaktadı