Kredi Borcum Var Yurt dışına Çıkabilir Miyim?

yurtdışı

Hepimizin çeşitli nedenlerden dolayı kredi veya kredi kartı borcu bulunabiliyor. Kimi zaman günü geldiğinde ödeyebilirken kimi zamanda geciktirebiliyoruz hatta takibe düşüp icralık bile olabiliyoruz. Ancak zamanın birinde iş,eğitim yada bir amaçla yurt dışına çıkmamız gerekiyor ve hemen aklımıza şu soru geliyor; borcum varken yurt dışına çıkabilir miyim? 

Ve güzel haber evet çıkabilirsiniz. Eski kanunlara göre bu mümkün değildi ancak kişinin seyahat etme özgürlüğü elinden alınamayacağı ve haksızlık olarak görüldüğü için bu madde artık yok. Kredi borcunuz kanuni takip aşamasında olsa bile yurt dışına çıkmanızda bir sakınca yok.Bankaların kişilere yurt dışı yasağı koyma hakkı yoktur çünkü kendi kanunlarında böyle bir madde yok.

Kredi Kartı Borcu Olan Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Yurt dışına çıkışın engellenebilmesi için devlete borcunuzun olması gerekmektedir bunlar vergi borcu, maliye borcu gibi devlete olan borçlardır. Hatta bu borçların bile 25.000 Tl ve yukarı olması durumunda çıkışınız engellenmektedir. İşte bu nedenle kredi veya kredi kartı borcunuz olsa bile korkmadan güvenle yurtdışına çıkabilirsiniz.