Kira öder gibi ev sahibi olmak

konut kredisi

Ev sahibi olmak bundan yaklaşık 20 yıl öncesine kadar orta kesim ve alt kesimin hayali idi. Ancak sağlanan bazı imkanlar hayallerimizi gerçekleştirmemize olanak sağladı. Geliştirilen Mortgage projesi ile bir miktar peşinatı olan çoğu vatandaşımız kredi ile ev sahibi olabildi.

Kira Öder Gibi Taksitle Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde kira miktarları yaklaşık 500 TL’den başlar ve oldukça yüksek fiyatlara kadar çıkış gösterir. Orta gelirli bir aile ev sahibi olabilmesi için bankaların bazı şartları bulunmaktadır. Örneğin yaklaşık 1000 TL kira ödüyor iseniz aynı miktara yakın tutarda kredi ödeyerek kendi evinize sahip olmanız mümkün. Konut kredisi başvurularında bankalar sizden gelir belgesi isteyecektir. Gelir belgenizdeki tutar ile çekmek istediğiniz kredinin aylık ödeme miktarlarının oranları bankaların size verecekleri kredi kararlarında oldukça önemlidir.

Kira Öder Gibi Taksitle Ev Almak İstiyorum

Geliriniz yeterli ise bankalar size zorluk çıkarmayacaklardır. Tabi kredi notlarınız da oldukça önemli hatta ilk bakılan etkenlerdendir. Bankalar almak istediğiniz eve ekspertiz göndererek evin değerini belirler ve ortalama %75’ini kredi olarak sağlarlar. Yani peşinat olarak %25’ lik kısmını kendi birikimleriniz ile karşılamak durumundasınız.

Ödemiş olduğunuz kira miktarı ile konut kredinizin aylık miktarı birebir aynı olmasa da size sağlamış olduğu avantajlar ile krediniz bittiğinde kendi evinizin sahibi olmuş olursunuz ve kredi süresince ödeyeceğiniz kira miktarını kendi eviniz için ödemiş olacaksınız.