Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Bloke teminatlı kredi kartı nedir? Önce bu sorunun cevabını vereyim sizlere. Diyelim ki  bankalar size kredi kartı vermiyor. Bankada hesap açtırıyorsunuz ne kadarlık kredi kartı istiyorsanız o kadar para yatırıyorsunuz. Farz-ı misal aylık 3.000 liralık kredi kartı kullanımınız oluyor bu durumda hesaba 3.300 lira yatırdığınızda banka size 3.000 lira limitli kredi kartı veriyor. Banka hesaptaki paranızı bloke ediyor hiç bir şekilde bu parayı kullanamıyorsunuz. Kredi kartınızı ödememeniz durumunda yasal takip sürecine gitmeden banka bu paraya el koyup kredi kartı borcunuzu kapatıyor. Peki neden böyle bir şey yapayım ki, madem param var nakit kullanırım neden parayı bankaya yatırıp kullanmayayım bana faydası ne dediğinizi duyar gibiyim. Ne gerek var kendi paramı kullanmak varken kredi kartı alıp, paramı da bu kart karşılığı bloke ettirmenin diyenlere cevabım kara liste.

Evet yanlış duymadınız kara liste.Kara listeden çıkıp kredi notunuzu yükseltmenin en kolay yolu bu yöntem.
*Sevmiyorsunuz bankalarla işlem yapmayı, alışverişlerinizi bile nakit yapıp kredi kartı kullanmıyorsunuz, ama oldu ya acil ihtiyacınız oldu paraya borç alıp kötü olmaktansa bankadan kredi çekmek istediniz. Ama oda ne hiç bir bankacılık işlem kaydınız olmadığı için kredi notunuz düşük ve banka kredi kullandırmıyor.
*Kredi çektiniz ödemeleriniz çok düzensizdi kredi notunuz düştü
*Kredi kartı kullanıyorsunuz ödemeleriniz düzensiz kredi notunuz yine düştü
*Kullandığınız krediyi yada kredi kartını üç ay üst üste ödeyemediniz ve yasal takibe girdi. Kredi notunuz düşmekle kalmadı siz artık kara listedesiniz.
Peki bu durumdan nasıl kurtulacaksınız, kendinizi hem kara listeden çıkarıp hemde kredi notunuzu nasıl yükselteceksiniz. Öncelikli olarak borçlarınız yasal takip işlemine kadar gelmeden  bankalarla görüşüp uygun ödeme planıyla yeniden yapılandırın. Çoğu banka yapılandırma işlemini yasal takip sürecine girdikten sonra yapıyor. Bu durumda yine aylık ödeyebileceğiniz  miktarlar üzerinden anlaşma yapın. Ödeme zorluğu çekeceğiniz miktarların altına hiç imza atmayın. Anlaşmaları yaptınız ödemelerinizi yoluna koydunuz. Bu durumda yasal takipte borcunuz kalmadığı için kara listeden belki çıkarsınız ama.
İhtiyacınız olduğunda yeni bir kredi kullanmanız yada yeni bir kredi kartı müracaatınız kredi notunuz düşük olduğu için yerine getirilmeyecektir. İşte tamda burada devreye bloke teminatlı kredi kartı giriyor. Başta da söylediğimiz gibi parayı bankaya yatırıyorsunuz, bunun karşılığında size kredi kartı veriyorlar bir nevi yine kendi paranızı kullanıyorsunuz ama düzenli kullanım ve ödemeler sizin kredi notunuzu yükseltecektir. Bunun için en kolay işlem yapacağınız banka Kuveyt Türk’tür.