Bireysel Emeklilik Hesabı Aktarma İşlemi Nasıl Yapılıır?

Bankalardan, sadece kredi ve kredi kartı almak için değil, bunun yanı sıra, emeklilik için de destek alabilirsiniz. Bu emeklilik yatırımları sayesinde, emekli olduğunuzda hem birikim yapmış olursunuz, hem de emekli maaşınız ile birlikte dilediğiniz gibi, gönlünüzce bir emeklilik dönemi yaşayabilirsiniz. Bu hesapları açtıktan sonra, dilerseniz, o banka ile çalışmaktan vazgeçebilirsiniz. Fakat, bunun için hem çalıştığınız bankanın, hem de emeklilik primlerinizi geçirmek istediğiniz bankanın, bu işlemlere onay vermesi gerekmektedir. Bu yüzden yapmanız gereken öncelikle emeklilik yaptırdığınız banka ve emeklilik primlerini geçirmek istediğiniz bankanın koşullarını sorgulamadır. Bunun için, banka şubenizde size müşteri temsilciliği yapan yetkili ile birebir irtibata geçerek, görüşmeniz yeterli olacaktır. Müşteri temsilcileri yapmanız gerekenleri size aktaracaktır.

Bireysel Emeklilik Hesabı aktarma işlemi nasıl yapılır? İlk olarak bahsettiğimiz gibi öncelikli olarak, mevcutta çalıştığınız banka ile görüşme sağlamalısınız. Bankadan ayrılmak istediğinizde, daha mı karlı bir işlem yapmış olursunuz, yoksa geçiş işlemleri sizi zarara mı uğratacak bunun hesaplamasını ayrıntılı oalrak yapmalısınız. Hesabınızı taşıyacağınız bankanın sunduğu imkanlar daha avantajlı olacaksa, öncelikli olarak bankanıza, açık niyetinizi belirten bir dilekçe yazmanız gerekir. Sonrasında da, tüm hesap bilgileriniz ile birlikte, yeni bankanızda geçeceğiniz emeklilik planmasının yapıldığı kampanya için başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

 

 bireysel emeklilik
bireysel emeklilik

Bu hesapların transferi, hesapların kapatılması ve yeniden açılması gibi işlemler, bir kaç gününüzü alabilir. Ayrıca hesap kapama işlemleri için de, çalıştığınız bankaya bireysel olarak başvurmanız gerekir. Bu tarz vadeli ve vadesiz hesaplar, imzalı dilekçe yöntemi ile kapatılabilmektedir. Yani sizin adınıza kimse hesap açamadığı gibi, sizin adınıza da kimse hesap kapatamamaktadır.

Ayrıca bu tarz işlemler için internetten bilgi almak sizin adınıza da çok sağlıklı olmayacaktır. sormak istediğiniz soruları, direkt olarak müşteri temsilcine yönelendirerek, anında cevap alabilir, bütçe ayarlamalarınızı doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel emeklilik hesabı aktarma işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri, çalışmak istediğiniz banka şubelerindeki bireysel müşteri temsilcilerinden alabilirsiniz.