Bankalar Ödenmeyen Alacaklarını Neden Ucuza Satıyorlar

esnaf kredi

Bankalar, eski yıllarda olduğu gibi artık müşterilerinin ödenmemiş borçları için hemen haciz kaldırmıyorlar. Aslına bakılırsa haciz kaldırmıyordan ziyade, haciz kaldıramıyorlar demek çok daha doğru olacaktır. Devlet onaylı BDDK tarafından yapılan düzenlemeler doğrultusunda, bankalar müşterilerinin borçlarını ödemesi konusunda kolaylıklar sağlamakla yükümlüler. Bunun yanı sıra, ev, iş yeri ve maaşlara uygulanan hacizler konusunda da belirli düzenlemeler yapılarak kısıtlamalar getirilmiş durumda. Herkese haciz gönderilemiyor. Hal böyle olunca da bankalar, kendilerine kredi ya da kredi kartı borcu olan ve uzun süredir (yasal süreyi de aşan sürede) borçlarını ödemeyen kişilerin borçlarını devrederek, nakit paraya çeviriyorlar. Fakat, bu dönüşümde bu borçlar toplam borcun çok daha altında oluyor. Bu tarz borçları alarak, sizden tahsil etmeye çalışan firmalar da, banka borçlarınızdan çok daha ucuza kapamanız için size ulaşıyorlar. Peki, bankalar ödenmeyen alacaklarını neden ucuza satıyorlar?

Bankalar borçları her ne kadar ucuza başka firmalara devrediyorlarmış gibi dursalar da, bu biraz yanıltıcı bir durum. devirler arasında, ufak miktarlardaki krediler genellikle olmuyor. 10 bin lira ve çok daha üzerindeki borçlarda genelde satım ya da devir işlemleri gerçekleşiyor. Uzun süre borcunuzu ödemediğiniz takdirde de, ana para üzerine ciddi bir faiz işletiliyor.

Buna ek olarak, mevcutta aldığınız kredinin de ana parası dışında faizleri de olduğu düşünülürse, aslında banka size verdiği asıl paraya karşılık bunu aracılık firmalarına satıyor. Bankanın bu anlamda herhangi bir kaybı teknik olarak bulunmuyor. Borç devri alan şirketlerde öncelikle sizi faizli toplam borç üzerinden ödeme yapmanız konusunda sık sık arıyorlar.

Sonrasında da, ödemeyi halen yapmadığınız durumda da faizsiz borç üzerinden, yani asıl borç üzerinden taksitli ödeme yapabilme koşullarını sunuyorlar. Banka müşteri sayısının çok fazla olması ve borcu olan her müşterinin davası ile uğraşarak, zaman ve nakit kaybetmemek için, gerçek borç üzerinden devir ya da satış işlemini yapıyorlar. Alım yapan şirketler de, yasal takibi başlatıp, maaşınızın üzerinden bile haciz uygulayabiliyorlar. Siz toplam borcu ödeyene kadar da, ödenilen ek paralardan kaynak sağlamış oluyorlar.