Akbank Pos Destek Hattı

İş yerlerinde, müşterilerin kredi kartı ya da bankamatik kartı ile alışveriş yapabilmeleri için kullanılan pos cihazlarında yaşanılan arızalar için, bankaların pos destek hatlarını aramanız gerekir. Fakat, her banka için ayrı pos cihazı kullanılabildiği gibi, ortak pos da kullanılabilmektedir. Ortak posunuzu aldığınız yer dışında, Akbank pos destek hattı numarası 444 28 28’dir. Bu numarayı arayarak arıza kayıtlarınızı hızlı bir şekilde açtırabilirsiniz.

Akbank pos arıza hattı her an arıza kaydı alabilmektedir. Fakat, teknik destek servisi çoğunlukla mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Bayram, yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günlerde ise, yoğunluktan dolayı, destek süresi kısaltılır ve mesai saatleri dışında da hizmet verilebilir.

Eğer tek pos kullanıyorsanız ve gün içerisinde cihazın arızalanması gibi bir durum söz konusu olursa, arıza kaydı açtırmadan önce, pos cihazınızın bağlantılarını kontrol etmelisiniz. Bağlantılarda sorun yok ise, cihazın elektriğini kesip, yani tamamen kapatıp yeniden açmak da çoğu zaman bir çözüm yolu olabilmektedir. Bağlantı kaynaklı hatalar dışında pos destek hattını aramanız gerekir.